HOME O NAS NASZ JACHT NASZE TRASY ZASADY REZERWACJE I KONTAKT
KRAKÓW
CORFU
DUBROWNIK
"Odkrywaj z Nami wyjątkowe miejsca"

By było bezpiecznie i miło - zasady zachowania na jachcie


 1. Wchodząc na jacht zawsze pytamy kapitana (skippera) o zgodę.
 2. Polecenia kapitana (skippera) jachtu wykonujemy natychmiast i bez sprzeciwu. Kapitan odpowiada za załogę i powierzony mu jacht.
 3. Dbamy o porządek i czystość na jachcie, gdyż gwarantuje to nasze bezpieczeństwo.
 4. Zwracamy się do siebie po imieniu bez względu na wiek, narodowość i pozycję, zgodnie z najstarszym żeglarskim obyczajem.
 5. Na jachcie nie hałasujemy, nie gwiżdżemy (ze starej tradycji żeglarskiej wynika zakaz gwizdania na jachcie, ponieważ kiedyś na wielkich żaglowcach komendy były wydawane za pomocą gwizdka tzw. świstu trapowego). Niektórzy uważają, że gwizdanie wywołuje sztorm.
 6. „Wygląd załogi świadczy o jachcie, wygląd jachtu świadczy o załodze" - wychodzimy i wchodzimy do portów lub marin w kompletnej garderobie oraz bez „gali ręcznikowej” na relingach.
 7. Nie wolno wyrzucać za burtę, w porcie lub na wodach przybrzeżnych, żadnych śmieci i odpadków.
 8. Zachowanie załogi na jachcie i na lądzie musi zawsze przynosić zaszczyt polskiej banderze.
 9. Przepływające obok jachty pozdrawiamy podniesieniem ręki.
 10. Nie „egzekwujemy” twardo prawa drogi, nie wyprzedzamy jachtów dochodzących do portu, a jachty na żaglach mijamy po zawietrznej.
 11. Z prognozami pogody i komunikatami radiowymi trzeba być zawsze na bieżąco.
 12. Staramy się okazywać szacunek miejscowym zwyczajom i tradycjom.
 13. W trakcie żeglugi alkohol (papierosy również) jest niedozwolony, może być przyczyną poważnych wypadków oraz wypadnięcia za burtę. Toasty na jachcie wznosi się na siedząco, w pierwszej kolejności za honorowych gości, a następnie jak nakazuje tradycja - za tych co na morzu.
 14. Żeglarze tradycyjnie nie stukają się kieliszkami, gdyż przy każdym brzęku szkła ulatuje jedna żeglarska dusza. Nie powinno się także zapalać papierosów od świeczki – wtedy też ginie jeden marynarz.

Wszystkie powyższe zasady to zbiór zwyczajów i norm współżycia w społeczności żeglarskiej wynikającej z wieloletniej lub wielowiekowej tradycji, które tworzą tzw. "Etykę Żeglarską".

Żeglarz powinien być na jachcie przede wszystkim dobrym członkiem załogi. Musi się poddać nie tylko obowiązującej dyscyplinie; przede wszystkim musi czuć się odpowiedzialny za wspólny dom i „rodzinę”, którymi w trakcie rejsu stają się jacht i załoga.Co spakować na rejs

Wybierając się na rejs trzeba przede wszystkim wziąć ze sobą świetny humor i dobre nastawienie, jak również gitarę i śpiewnik. Pamiętać trzeba o tym, że na wodzie jest zawsze chłodniej niż na lądzie.

Zdecydowanie lepiej zapakować się do torby, niż do walizki!
Najlepiej taka która po rozpakowaniu nie zajmuje wiele miejsca – aczkolwiek do jachtu też trzeba dojść i tu torba na kółkach jest przydatna… nie ma idealnego rozwiązania, ale lepsza mniej wygodna od takiej którą trzeba zostawić w porcie zaokrętowania. Lepiej nie zakładać, że część rzeczy będziemy trzymać przez cały czas w torbie. Może się zdążyć, że jedynym miejscem dla niej będzie schowek pod koją w innej kabinie, gdzie śpi nieznana Wam osoba, albo kapitan :)

Dobrze mieć zapasową zmianę podstawowych rzeczy. Musimy wziąć pod uwagę, że niespodziewana fala całkowicie nas zmoczy i jeśli nie mieliśmy na sobie akurat sztormiaka, to potrzebujemy się przebrać. Trzeba jednak pamiętać, że ilość miejsca na jachcie jest bardzo, bardzo, bardzo ograniczona.

Pływamy po:

Wyspach Jońskich: wyspy_jonskie
Wyspach Liparyjskich: wyspy_liparyjskie
Wyspach południowej Dalmacji: wyspy_liparyjskie